Drop-in vigsel i Stockholm

Långholmens Wärdshus

Bröllopsyra på Långholmen den 6 september 2025!

Vi bjuder in till drop-in bröllop för alla kärlekspar som vill säga Ja till varandra! Snabbt, smidigt och alldeles underbart.

Boka in er vigsel!

HÖR AV ER

Vad är drop-in vigsel?

Det är en dag där du och din partner får fira kärleken och gifta er på en vacker plats, där allt är förberett för er vigsel!

På plats finns en vigselförrättare som genomför ceremonin och efteråt firar ni med god mat och dryck i restaurangen. Det enda ni behöver tänka på är att boka en tid och att ta med giltig hindersprövning och legitimation.

Wärdshusparken på Långholmen i Stockholm
Middag på Långholmens Wärdshus

Detta ingår

Vi tar hand om allt för att göra er bröllopsdag minnesvärd!

  • Vigselförrättare
  • Två vittnen under ceremonin – såklart får ni ta med egna vittnen om ni vill
  • En unik, vacker plats för vigseln som anpassas utomhus eller inomhus beroende på vädret
  • Möjlighet att bjuda in gäster

Allt om drop-in vigsel på Långholmen

 

Datum: Lördag 6 september 2025.

Tid: Vigslarna sker kl. 11:30 – 16:00. Långholmens Wärdshus är öppet från kl. 12:00. Vigseln tar ungefär 15 minuter och ni behöver vara på plats minst 15 minuter innan.

Plats: En unik, vacker plats för vigseln som anpassas utomhus eller inomhus beroende på vädret i angränsning till Långholmens Wärdshus.

Pris: Vigselceremonin är kostnadsfri. Efter vigsel äter ni den mat och dryck ni önskar i Wärdshuset och betalar på plats för det.

Bokning: Drop-in vigseln måste förbokas. Skicka en förfrågan här under så återkommer vi!

Detta behöver ni ordna innan:  Ta med giltiga legitimationer och giltig hindersprövning från Skatteverket. Hindersprövningen består av två papper, hindersprövning respektive vigselintyg. Vigselringar är inte något krav men kan vara en vacker symbol.

Vittnen & gäster: Ni får gärna bjuda med vittnen samt gäster som deltar i firandet efteråt i Wärdshuset.

Vigelsförättare: Ni vigs av en borglig vigselförrättare hos oss.

Mat & Dryck: Ange hur många personer som önskar äta lunch eller middag i Wärdshuset efter vigseln. Ni är varmt välkomna att bjuda in nära och kära. Sällskap mer än 15 personer måste förbokas. Vi har flertalet vackra matsalar inomhus samt en grönskande Wärdshuspark. Välj mat från våra ordinarie à la carte menyer eller förboka vår vigsel meny (se nedan)!

Tillval: Skåla i bubbel efter vigseln eller spendera bröllopsnatten på Långholmen Hotell? Hör av er med era önskemål!

Hitta till Långholmen: Till oss kommer ni enkelt genom att åka till Hornstull med tunnelbana eller buss och sedan ta en promenad på cirka 10 minuter. Kommer ni med bil så erbjuder vi gratis parkering för våra gäster.

Vigsel meny

 

Vid drop-in vigseln kan ni välja att beställa mat från vår lunch- eller middagsmeny alternativ förboka vår vigsel meny!

 

Förrätt

Färsk hummersallad på Långholmens vis

Varmrätt

Renytterfilé med svampcrème, rödvinssås och Västerbottenduchess

Dessert

Chokladmousse med hallonpannacotta och kanderade nötter

 

Pris 995 kr per person.
Dryck ingår ej. Vinrekommendationer finns.

HÖR AV ER

Varmt välkommen att skicka in ert önskemål om vigsel hos oss! Vi återkommer med svar så fort vi kan.
Ni kan även maila: vigsel@langholmen.com

Drop-in vigsel förfrågan

Kontrollera att du anger en korrekt e-postadress, tack!
Vi hanterar dina personuppgifter för att behandla dina förfrågan. Läs dataskyddspolicy